Vyřazování stálých úkrytů civilní ochrany z evidence úkrytového fondu
Stálé úkryty civilní ochrany (dále též "stálé úkryty CO") slouží k ukrytí obyvatelstva při mimořádných událostech.
Vlastník stálého úkrytu CO (stavby) je podle § 154 odst. 1 písm. a) stavebního zákona povinen udržovat stavbu po celou dobu její existence tak, aby nedocházelo ke znehodnocení stavby a co nejvíce se prodloužila její uživatelnost.
Podle § 23 odst. 2 písm. d) a § 25 odst. 2 písm. f) zákona o integrovaném záchranném systému je vlastník stálého úkrytu CO povinen dbát při užívání této stavby, aby nedošlo ke změně charakteru této stavby ve vztahu k jejímu účelu, a umožnit její využití pro potřeby civilní ochrany a přístup orgánům hasičského záchranného sboru nebo jimi zmocněným osobám do těchto objektů za účelem používání a kontroly údržby a oprav.
Pokud se kontrolou stálého úkrytu CO zjistí, že stavebně technický stav stálého úkrytu by mohl vést k ohrožení ukrývaných osob, je to důvod k podání žádosti na vyřazení stálého úkrytu z evidence a následně na změnu užívání stavby cestou stavebního úřadu ve smyslu § 126 a 127 stavebního zákona.
Právnická osoba, podnikající fyzická osoba a fyzická osoba, která je vlastníkem stálého úkrytu CO.
Splnění všech požadovaných náležitostí stanovených ČSN 73 9050 "Údržba stálých úkrytů civilní ochrany" a výsledky kontroly stálého úkrytu, které jsou důvodem k vyřazení z evidence.
Na základě výsledku kontroly stálého úkrytu se obraťte se žádostí na příslušné orgány.
Obraťte se na:
Podrobné informace vám poskytnou odborní pracovníci uvedených úřadů.
Žádost o vyřazení stálého úkrytu CO z evidence, zápis z kontroly stálého úkrytu a odborný posudek provedený autorizovanou osobou.
Předepsané formuláře nejsou stanoveny.
Návrh na vyřazení stálého úkrytu CO z evidence zpracovává územní odbor hasičského záchranného sboru kraje na základě vaší žádosti.
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Lhůty jsou řešeny v souladu se správním řádem.
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Další činnosti nejsou stanoveny.
Případný dotaz můžete zaslat na e-mailovou adresu příslušného úřadu.
Opravné prostředky jsou řešeny v souladu se správním řádem. Lhůta pro vyřízení žádosti je 30 dnů.
Jak postupovat v případě, kdy stálý úkryt CO je nefunkční a nesplňuje požadavky dané příslušnými předpisy?
Obraťte se s žádostí o vyřazení stálého úkrytu CO z evidence na příslušný územní odbor hasičského záchranného sboru kraje. Tam vám poskytnou potřebné informace a sdělí, jak bude v dané záležitosti dále postupováno.
Ministerstvo vnitra - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky
—
Bez časového omezení.
11.12.2024 19:08
Aktuální teplota:
0.4 °C
Vlhkost:
93.2 %
Rosný bod:
-0.5 °C
Obec Miřetice se nachází v okrese Chrudim, kraj Pardubický. V obci žije 1300 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1325. V současnosti je tvořena osmi osadami: Bošov, Čekov, Dachov, Dubová, Havlovice, Krupín, Miřetice, Švihov. Největší soustředění obyvatelstva je v Miřeticích. Zde má sídlo obecní úřad, mateřská a základní škola, pošta a ordinace soukromých lékařů - praktického lékaře pro dospělé, dětského lékaře, zubního lékaře a gynekologa. Trvale obydlených domů je 345, k individuální rekreaci je využíváno 175 objektů.