Obec Miřetice
rozšířené vyhledávání

Přidělení advokáta ex offo v trestním řízení

3. Pojmenování (název) životní situace

Přidělení advokáta ex offo v trestním řízení

4. Základní informace k životní situaci

Bude-li obviněnému doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání (tzv. sdělení obvinění) a osvědčí-li, že nemá dostatek prostředků na hrazení nákladů spojených s jeho obhajobou, rozhodne v řízení před soudem předseda senátu a v přípravném řízení na návrh státního zástupce soudce, že má nárok na obhajobu bezplatnou nebo za sníženou odměnu. Pro takové rozhodnutí však musí existovat dostatek důkazů prokazujících nepříznivou majetkovou a sociální situaci obviněného. Byť může o právu na bezplatnou obhajobu nebo obhajobu za sníženou odměnu soud nebo v přípravném řízení soudce rozhodnout i bez výslovného návrhu obviněného, jeví se jako jistější, pokud je tento návrh podán hned po zahájení trestního stíhání, resp. v okamžiku, kdy se obviněný dostane do situace, že jeho majetkové poměry mu nedovolí hradit náklady spojené se zastupováním obhájcem. V tomto případě hradí náklady obhajoby zcela nebo zčásti stát.

V případech tzv. nutné obhajoby (viz. § 36, § 36a a § 36b trestního řádu) má obviněný dokonce povinnost být v trestním řízení zastupován obhájcem (nevzdá-li se ho ve stanovených případech), proto nevyužije-li práva si obhájce zvolit, je mu po dobu, kdy důvody nutné obhajoby trvají, příslušným orgánem ustanoven z úřední povinnosti (i bez návrhu). I zde má obviněný však možnost osvědčit, že s ohledem na jeho majetkovou a sociální situaci má nárok na obhajobu bezplatnou nebo za sníženou odměnu.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Návrh na rozhodnutí o právu na bezplatnou obhajobu či obhajobu za sníženou odměnu může podat obviněný, jeho obhájce a dále osoby uvedené v § 37 odst. 1 trestního řádu resp. v § 44 odst. 2 zákona o soudnictví ve věcech mládeže (příbuzný v pokolení přímém, sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, partner, druh, jakož i zúčastněna osoba; je-li obviněný omezen na svéprávnosti, mohou tak tyto osoby učinit i proti jeho vůli; v případě mladistvého je takovou osobou i jeho zákonný zástupce).

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Obviněný osvědčí, že nemá dostatek prostředků, aby mohl hradit náklady spojené se zastupováním obhájcem sám.

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Návrh se podává spolu s přílohami dokládajícími majetkové a sociální poměry obviněného v přípravném řízení prostřednictvím státního zástupce a v řízení před soudem soudu prvního stupně. Jestliže soud, resp. soudce přizná právo na bezplatnou obhajobu či na obhajobu za sníženou odměnu a obviněný požádá o ustanovení obhájce, bude mu obhájce neprodleně ustanoven. Všechny orgány činné v trestním řízení jsou povinny obviněného o těchto právech poučit a poskytnout mu plnou možnost jejich uplatnění.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Návrh se podává spolu s přílohami dokládajícími majetkové a sociální poměry obviněného v přípravném řízení prostřednictvím státního zástupce a v řízení před soudem soudu prvního stupně.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Platný osobní doklad opatřený fotografií (občanský průkaz, cestovní pas apod.).

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Návrh není třeba podat na předepsaném formuláři.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Nejsou hrazeny žádné poplatky.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Jestliže soud, resp. soudce přizná právo na bezplatnou obhajobu či na obhajobu za sníženou odměnu a obviněný požádá o ustanovení obhájce, bude mu obhájce ustanoven neprodleně.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Mimo obviněného se jedná o osoby uvedené v § 37 odst. 1 trestního řádu (příbuzný v pokolení přímém, sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, partner, druh, jakož i zúčastněna osoba; v případě mladistvého je takovou osobou i jeho zákonný zástupce).

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Další činnosti nejsou stanoveny.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Není dostupná žádná elektronická služba.

28. Popis byl naposledy aktualizován

13.10.2015

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.

úřad

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27
1
28 29 30 31

Virtuál prohl MŠ a ZŠ

Virtuální prohlídka MŠ a ZŠ

Virtuál. prohlídka obce

Virtuální prohlídka

Czech POINT

Pardubivký kraj pro rodinu

Vyhledávač firem

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Dovolená Východní Čechy

Destinační společnost Východní Čechy

-Mobilní aplikace-

mobilní aplikace

google-play-downloadapp-store-download

-Rozklikávací rozpočet-

Klikací rozpočet

Interaktivní a velmi snadno ovladatelný informační zdroj o hospodaření pro občany

-Teploměr-

28.3.2024 10:03

Aktuální teplota:

10.7 °C

Vlhkost:

73.3 %

Rosný bod:

6.1 °C

Interaktivní mapa

mapa

O obci Miřetice

Obec Miřetice se nachází v okrese Chrudim, kraj Pardubický. V obci žije 1300 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1325. V současnosti je tvořena osmi osadami: Bošov, Čekov, Dachov, Dubová, Havlovice, Krupín, Miřetice, Švihov. Největší soustředění obyvatelstva je v Miřeticích. Zde má sídlo obecní úřad, mateřská a základní škola, pošta a ordinace soukromých lékařů - praktického lékaře pro dospělé, dětského lékaře, zubního lékaře a gynekologa. Trvale obydlených domů je 345, k individuální rekreaci je využíváno 175 objektů.