Příspěvek na živobytí
Příspěvek na živobytí je určen osobám, které se nachází v hmotné nouzi, jestliže jejich příjem a příjem společně posuzovaných osob po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí.
Osoba, která je na území České republiky hlášena k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu nebo která má na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, a to pokud má bydliště na území České republiky.
Osoba, které byl udělen azyl nebo doplňková ochrana podle zvláštního právního předpisu, a to pokud má bydliště na území České republiky.
Cizinec bez trvalého pobytu na území České republiky, kterému tato práva zaručuje mezinárodní smlouva, a to pokud má bydliště na území České republiky.
Občan členského státu Evropské unie, pokud je hlášen na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu po dobu delší než 3 měsíce, nevyplývá-li mu nárok na sociální výhody z přímo použitelného předpisu Evropských společenství, a to pokud má bydliště na území České republiky.
Rodinný příslušník občana členského státu Evropské unie, pokud je hlášen na území České republiky k pobytu podle zvláštního právního předpisu po dobu delší než 3 měsíce, nevyplývá-li mu nárok na sociální výhody z přímo použitelného předpisu Evropských společenství, a to pokud má bydliště na území České republiky.
Cizinec, který je držitelem povolení k trvalému pobytu s přiznaným právním postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta Evropského společenství na území jiného členského státu Evropské unie, a jeho rodinný příslušník, pokud jim bylo vydáno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky podle zvláštního právního předpisu, a to pokud mají bydliště na území České republiky.
V případě nezletilé osoby - zákonný zástupce nebo opatrovník.
Podmínkou nároku na příspěvek na živobytí je uznání za osobu v hmotné nouzi; přičemž za osobu v hmotné nouzi se nepovažuje osoba uvedená v § 3 zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů.
Okruh společně posuzovaných osob se posuzuje podle zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, ve znění pozdějších předpisů.
Příspěvek na živobytí je poskytován, pokud příjem žadatele (a společně posuzovaných osob) po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí žadatele (nebo společně posuzovaných osob).
Za přiměřené náklady na bydlení se považují odůvodněné náklady na bydlení, maximálně však do výše 30 %, v hlavním městě Praze do výše 35 %, příjmu osoby (nebo společně posuzovaných osob).
Podáním žádosti o příspěvek na živobytí.
Obraťte se na Úřad práce České republiky - krajskou pobočku, resp. kontaktní pracoviště, podle místa vašeho trvalého pobytu.
vyplněný formulář žádosti o příspěvek na živobytí,
průkaz totožnosti (u zletilých společně posuzovaných osob),
rodný list dětí do 15 let,
potvrzení o studiu (u nezaopatřených dětí od 15 do 26 let),
doklady o výši příjmu žadatele a společně s ním posuzovaných osob v rozhodném období,
doklad o tom, že byt, jiný než obytný prostor nebo ubytovací zařízení jsou užívány na základě smlouvy, rozhodnutí nebo jiného právního titulu,
doklad o podlahové ploše bytu nebo jiného než obytného prostoru,
doklady, na základě kterých je možné získat údaje potřebné k hodnocení standardů kvality bydlení stavby pro individuální či rodinnou rekreaci nebo jiného než obytného prostoru podle § 33b zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů,
doklad o výši a úhradě nájemného, popř. o výši obdobných nákladů spojených s vlastnickou formou bydlení, družstevní formou bydlení nebo jinou než nájemní, družstevní nebo vlastnickou formou bydlení,
doklad o výši pravidelných úhrad za služby bezprostředně spojené s užíváním bytu, jiného než obytného prostoru nebo ubytovacího zařízení a rozpis těchto služeb,
doklad o výši úhrady za dodávku elektrické energie a plynu, příp. dalších druhů paliv, a rozpis těchto energií,
doporučení odborného lékaře o nutnosti dietního stravování,
doklad o plnění soudem stanovené vyživovací povinnosti vůči nezletilému dítěti, příp. o výši dluhu na výživném.
Potřebné formuláře jsou k dispozici v tištěné podobě na kontaktních pracovištích Úřadu práce České republiky nebo ke stažení, příp. elektronickému podání, na internetových stránkách Integrovaného portálu Ministerstva práce a sociálních věcí.
"Potvrzení o studiu" (u nezaopatřených dětí od 15 do 26 let)
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Lhůty jsou řešeny v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Ostatní společně posuzované osoby podle zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, ve znění pozdějších předpisů.
Orgán pomoci v hmotné nouzi může z okruhu společně posuzovaných osob vyloučit osobu, u které žadatel o dávku prokáže:
že společně s ní neužívá byt, jiný než obytný prostor nebo ubytovací zařízení, nebo
že ačkoliv společně s ní užívá byt, jiný než obytný prostor nebo ubytovací zařízení, nepodílí se s touto osobou na úhradě nákladů společných potřeb, je-li jinou osobou podle zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, ve znění pozdějších předpisů.
Orgán pomoci v hmotné nouzi určí v případě, že osobu lze posuzovat v rámci dvou či více okruhů společně posuzovaných osob, do kterého okruhu osoba patří, a to podle skutečného soužití osob.
Umožnit sociální šetření za účelem ověření všech skutečností uvedených v žádosti o příspěvek na živobytí.
"Žádost o příspěvek na živobytí" můžete podat elektronicky, vlastníte-li certifikát pro elektronický podpis, prostřednictvím internetových stránek Integrovaného portálu Ministerstva práce a sociálních věcí.
Zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, ve znění pozdějších předpisůProti rozhodnutí o nepřiznání, snížení nebo odejmutí dávky můžete podat odvolání do 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak (§ 81 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů).
Odvolání se podává u správního orgánu, který napadené rozhodnutí vydal; poté je žádost i se spisovou dokumentací postoupena odvolacímu orgánu Ministerstva práce a sociálních věcí, který následně rozhodne.
Proti oznámení lze podat písemně námitku do 15 dnů ode dne výplaty první splátky dávky po jejím přiznání nebo ode dne výplaty dávky po jejím přiznání námitky na úřad, který dávku přiznal.
Dávka může být odejmuta, nepřiznána nebo popřípadě snížena.
Můžete se obrátit na Úřad práce České republiky.
Ministerstvo práce a sociálních věcí
01.01.2017
01.01.2017
Bez časového omezení.
7.12.2024 20:57
Aktuální teplota:
2.4 °C
Vlhkost:
95.8 %
Rosný bod:
1.8 °C
Obec Miřetice se nachází v okrese Chrudim, kraj Pardubický. V obci žije 1300 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1325. V současnosti je tvořena osmi osadami: Bošov, Čekov, Dachov, Dubová, Havlovice, Krupín, Miřetice, Švihov. Největší soustředění obyvatelstva je v Miřeticích. Zde má sídlo obecní úřad, mateřská a základní škola, pošta a ordinace soukromých lékařů - praktického lékaře pro dospělé, dětského lékaře, zubního lékaře a gynekologa. Trvale obydlených domů je 345, k individuální rekreaci je využíváno 175 objektů.